Na początku XX wieku kardiologia wykrystalizowała się jako samodzielna dziedzina w obrębie medycyny wewnętrznej.
W 1907 w Paryżu opublikowano pierwsze wydanie magazynu Archives de Maladies du Coeur et des Vaisseaux, natomiast w 1909 w Wiedniu czasopismo Zentralblatt für Herz- und Gefäßkrankheiten.
W Anglii w 1910 pojawiło się czasopismo Heart, natomiast w USA w 1925 American Heart Journal.
W procesie diagnozowania i leczenia chorób nie związanych bezpośrednio z sercem dochodzi do nakładania się na siebie dziedzin wiedzy takich jak hipertensjologia, neurologia, pulmonologia, angiologia. Do specjalnych zadań i metod badań kardiologicznych zalicza się: W Ameryce Północnej, Japonii, Australii i Nowej Zelandii duża część ?pacjentów kardiologicznych? cierpi dziś na chorobę niedokrwienną serca i w związku z tym rozpoznanie, leczenie i rehabilitacja w przebiegu różnych postaci choroby niedokrwiennej serca są w centrum uwagi większości kardiologów. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kardiolog
Kardiologia koncentruje się nie tylko na wrodzonych i nabytych chorobach serca, ale także zajmuje się naczyniami krwionośnymi.
W zakresie zainteresowań kardiologów mieści się więc cały układ krążenia i tzw.
choroby sercowo-naczyniowe (ang.cardiovascular diseases) obejmujące m.in.
nadciśnienie tętnicze.w Polsce wyodrębniono samodzielną specjalizację medyczną hipertensjologię. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kardiolog.