Fotoogniwo jest zbudowane z półprzewodnika i tworzy złącze p-n, na które pada światło.
Padające na złącze fotony o energii większej od szerokości przerwy energetycznej półprzewodnika powodują powstanie par elektron-dziura.
Pole elektryczne wewnątrz półprzewodnika, związane z obecnością złącza p-n, przesuwa nośniki różnych rodzajów w różne strony.
Elektrony trafiają do obszaru n, dziury do obszaru p.Rozdzielenie nośników ładunku w złączu powoduje powstanie na nim zewnętrznego napięcia elektrycznego.
Ponieważ rozdzielone nośniki są nośnikami nadmiarowymi (mają nieskończony czas życia), a napięcie na złączu p-n jest stałe, oświetlone złącze działa jako ogniwo elektryczne, czyli takie, w którym źródłem prądu są reakcje chemiczne zachodzące między elektrodą a elektrolitem. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogniwo_s%C5%82oneczne
Sprawia to, że nie tylko ta skomplikowana instalacja nie zajmuje przestrzeni wokół nas, co może wpływać na estetykę najbliższego otoczenia domu.
Dzięki takiemu innowacyjnemu rozwiązaniu niewykorzystana zazwyczaj powierzchnia na dachu jest używana do produkcji energii na własne potrzeby. Wobec tego nie tylko możemy uzyskać prąd z własnego dachu, ale także możemy ochronić pokrycie dachowe przed zniszczeniami spowodowanymi na przykład nadmiernym nasłonecznieniem czy niekorzystnym wpływem innych czynników oddziałujących na budynek.Zwykle panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne podnoszą również estetykę dachu, szczególnie, gdy pokrycie dachowe ma już wiele lat.
Jest to więc rozwiązanie, które ma same zalety, a biorąc pod uwagę, że istnieją możliwości uzyskania sporego dofinansowania na zakup i montaż takiej instalacji, na pewno warto się nad tym zastanowić. .